SPOTKANIA AUTORSKIE
27 kwietnia o godz. 17 00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Polkowicach odbędzie się spotkanie online z Jakubem Małeckim, autorem takich książek jak: „Dygot", „Rdza" czy „Horyzont". Magazyn literacki „Książki" uznał „Horyzont" za Książkę Roku 2019. Z pisarzem rozmawiać będzie Filip Modrzejewski. Link do spotkania dostępny jest na stronie: www.mgbp.pl.
Spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim
W dniu 21 kwietnia br. o godz. 18 00 odbędzie się spotkanie autorskie online z Alkiem Rogozińskim. Na spotkanie zaprasza Empik oraz Wydawnictwo W.A.B. w ramach cyklu premiera online. Wydarzenie dostępne będzie na Facebook.com/empikcom.
Autor zadebiutował komedią kryminalną: „Ukochany z piekła rodem", która stała się bestsellerem, dużą popularność przyniosła pisarzowi komedia: „Jak Cię zabić kochanie" (dostępna w naszej bibliotece). Obecnie ukazała się reedycja powieści: „Ukochanyz piekła rodem", o tej książce i nie tylko z autorem rozmawiać będzie Weronika Wawrzkowicz.
Ebooki i audiobooki za darmo!
Nadal gorąco zachęcamy do korzystania z bezpłatnego i legalnego dostępu do biblioteki cyfrowej Legimi, która oferuje ponad 60000 ebooków i audiobooków. Wystarczy pobrać kod dostępu z biblioteki miejskiej i można korzystać przez miesiąc. W związku z ogłoszonymi przez rząd obostrzeniami Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach informuje, że będzie zamknięta co najmniej do 18 kwietnia 2021 ale czytelnicy będą mieli możliwość telefonicznego odbioru kodu Legimi (Mediateka) w godz. 8.00-15.00. Wystarczy zadzwonić pod nr 52 397 28 07 i połączyć się z Mediateką.
Spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk – 14 kwietnia 2021 r.
Uznamskie Dni Literatury to wydarzenie, które co roku w kwietniu odbywa się w kurortach niemieckiej części wyspy Uznam. Tegoroczną edycję otworzy spotkanie online z Laureatką Literackiej Nagrody Nobla – Olgą Tokarczuk. Wydarzenie będzie bezpłatnie transmitowane w całości w języku polskim na kanale YouTube, na Facebooku oraz na stronie internetowej Uznamskich Dni Literatury .
Podczas spotkania autorka przeczyta fragmenty swojej powieści „Księgi Jakubowe”, w której opisuje losy Jakuba Franka, przywódcy mistycznego ruchu „frankistów”. W rozmowie z pisarzem i historykiem kultury Manfredem Ostenem noblistka opowie o swojej literaturze a dyskusja będzie toczyła się wokół motywów wolności, równości i emancypacji oraz ich znaczenia w dzisiejszym świecie. Zachęcamy do obejrzenia!
Bezpłatne e-booki Stanisława Lema
Jednym z patronów 2021 r. jest znany i ceniony na całym świecie pisarz powieści SF Stanisław Lem. Z tej okazji Biblioteka Narodowa udostępniła bezpłatnie i legalnie 8 jego utworów.Są to:• Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie• Nowa Kosmogonia• Tragedia pralnicza• Maszyna Trurla z Cyberiady• Bajka o królu Murdasie• fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji• zbiór esejów Dialogi• esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woliadres dostępu: https://polona.pl/collections/institutions/24/rok-stanislawa-lema,NTU1OTMwODM1Mjk1OTg5MzQwMw/?sort=score%20descZapraszamy do lektury!
Mitologia
Chojnickie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia pierwszego odcinka nowego projektu edukacyjnego skierowanego do młodzieży.
Celem projektu jest zaznajomienie młodzieży z podstawowymi pojęciami oraz osobami przedstawionymi w mitologii greckiej. Dla niektórych będzie to odświeżenie własnej wiedzy w tym temacie, a dla innych początek przygody w świecie mitów.
Odcinek pierwszy pt. Narodziny Świata dostępny pod adresem:
SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDREW CHILDEM
14 kwietnia br. odbędzie się spotkanie autorskie online z Andrew Childem (młodszym bratem Lee Childa). Jest on współautorem (z Lee Childem) książki „Strażnik". Jest to 25 tom cyklu o Jacku Reacherze (posiadamy jego książki w naszej bibliotece). Spotkanie odbędzie się o godz. 18 00 na Facebook.com/empikcom. Wydarzenie poprowadzi Kasia Borowiecka.
Biblioteka Narodowa z okazji ogłoszenia przez Sejm Stanisława Lema patronem Roku 2021 udostępniła kilka jego utworów (wybranych wspólnie z synem autora),które można czytać bezpłatnie online lub pobrać w formatach EPUB, MOB i PDF z biblioteki cyfrowej POLONA (https://polona.pl). Więcej informacji na stronie: https://bn.org.pl (Bezpłatne e-booki z utworamiStanisława Lema na polona.pl).
Zachęcamy do lektury wybranych pozycji.
„Salon zdobywców"
„Salon zdobywców" to spotkania ze zdobywcami najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w ubiegłym roku. Rozmowy odbędą się w sieci na żywo. Spotkania zaplanowane są na trzy osobne wieczory: 9, 14, i 30 marca. Dzisiaj o godz. 19 00. Michał Nogaś oraz Irek Grin porozmawiają z Dorotą Kotas („Pustostany"), Barbarą Sadurską („Mapa") oraz Dominiką Słowik („Zimowla"). Spotkanie można śledzić na żywo podczas transmisji z Klubu Proza na Facebooku m. in. Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławskich Targów Dobrych książek oraz na stronie internetowej: www.literatura.wroclaw.pl
Spotkanie autorskie z Joe Hillem
10 marca br. odbędzie się wirtualne spotkanie z Joe Hillem - amerykańskim autorem horrorów, synem Stephena Kinga. Debiutował w 1997 roku opowiadaniem The Lady Rests. Książka: „Pudełko w kształcie serca" ukaże się w nowej szacie graficznej. Spotkanie z pisarzem będzie okazją do zapoznania się z jego twórczością. Rozmowę poprowadzi Marcin Zwierzchowski, transmisja ze spotkania dostępna będzie na: Facebook.com/empikcom
DOSTĘP DO EBOOKÓW I AUDIOBOOKÓW LEGIMI – NADAL ZA DARMO!
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach są już dostępne kody Legimi na marzec. Kody umożliwiają czytelnikom bezpłatne korzystanie z tej cyfrowej wypożyczalni ebooków i audiobooków. Osoby chcące rozpocząć czytanie i słuchanie książek na Legimi, a także zamierzające kontynuować czytanie, mogą się zgłosić do Mediateki ( jeden z działów biblioteki miejskiej) po kod na marzec. Więcej informacji pod adresem:
http://bibliotekachojnice.pl/kody-legimi-na-marzec/
„SZTUKĄ GONIMY PANDEMIĘ” - wykłady o sztuce współczesnej i architekturze
SPOTKANIE AUTORSKIE Z VIOLETTĄ OZIMKOWSKI
1 marca br. o godz. 20 00 odbędzie się spotkanie autorskie online dotyczące książki: „Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć. Biografia" autorstwa Violetty Ozimkowski. Violetta Ozimkowski jest autorką m. in. wywiadu rzeki z Grzegorzem Miecugowem: „Szkiełko i oko", biografii Michaliny Wisłockiej: „Sztuka kochania gorszycielki" czy książki, która powstała z rozmów z Agnieszką Osiecką:
"Lubię farbować wróble". O Marii Czubaszek z autorką biografii rozmawiać będzie Agnieszka Szydłowska. Spotkanie odbędzie się na fanpageu wydawnictwa Prószyński i S-ka, współorganizatorem spotkania jest Big Book Cafe.
SPOTKANIA AUTORSKIE Z JAKUBEM MAŁECKIM
25 lutego godz. 17 00 odbędzie się spotkanie autorskie online ze znanym pisarzem Jakubem Małeckim - laureatem licznych nagród literackich, autorem takich powieści jak: „Dygot", „Rdza" czy „Ślady" (mamy książki tego autora w naszej bibliotece). Spotkanie odbędzie o godz. 17 00 na Facebooku Biblioteki w Kwidzynie, strona: biblioteka.ckj.edu.pl
ROK 2021 ROKIEM STANISŁAWA LEMA
Sejm uchwalił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema: "We wrześniu 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej, przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano — jak dotąd — w nakładzie 30 milionów egzemplarzy" - przypomniano w uchwale.
26 lutego o godz. 18 00 na Facebooku Biblioteki Raczyńskich odbędzie się spotkanie online z autorem książki: „Lem. Życie nie z tej ziemi" - Wojciechem Orlińskim, które poprowadzi Wojciech Chmielewski.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAGDĄ KNEDLER
Dzisiaj o godz. 20 00 odbędzie się spotkanie autorskie online z Magdą Knedler, autorką książki: „Nikt Ci nie uwierzy". Spotkanie poprowadzi Sylwia Chutnik, która tak wypowiada się o książce autorki: „Nikt Ci nie uwierzy"- słowa te często słyszą ofiary przemocy. Na ich dzwięk rezygnują z dochodzenia sprawiedliwości. Milczą, bo myślą, że ich głos nie będzie słyszany. I choć powieść Magdy Knedler opisuje czasy sprzed stu lat, to wydaje się niepokojąco aktualna. Przerażająca historia, która każdy powinien poznać". Spotkanie odbędzie się na Facebooku InstytutuR (zakładka wydarzenia).
BOOKBEAT PREMIUM ZA DARMO PRZEZ MIESIĄC
BookBeat to usługa abonamentowa, która oferuje możliwość słuchania audiobooków i czytania e-booków. Pod adresem https://www.bookbeat.pl/ oferta dostępu do usługi i zachęta do korzystania:
-ucieknij z nami od codzienności i zasłuchaj się w dobrych historiach,
- u nas znajdziesz audiobooki dla każdego - wybieraj wśród kryminałów, książek dla dzieci, biografii czy poradników lub daj się zainspirować. Nasza aplikacja przygotuje dla Ciebie indywidualne rekomendacje.
Aby uniknąć opłat należy zapoznać z warunkami korzystania z oferowanego dostępu do książek elektronicznych, a szczególnie z punktem 8 w Regulaminie OGÓLNE WARUNKI KORZYSTANIA Z USŁUG ŚWIADCZONYCH PRZEZ BOOKBEAT AB („BookBeat"):
8. Okres próbny i promocje BookBeat będzie co jakiś czas oferować ceny promocyjne i oferty próbne dla nowych użytkowników. O ile w danej ofercie nie wskazano inaczej, mogą Państwo skorzystać z oferty próbnej tylko jeżeli wcześniej nie posiadali Państwo subskrypcji lub nie skorzystali z oferty próbnej lub podobnej oferty. Warunki ofert promocyjnych i ofert próbnych mają zastosowanie do ich odwołania, chyba że wskazano inaczej w danej ofercie. BookBeat zastrzega sobie prawo do zmiany tych warunków. Obowiązujące warunki odpowiedniej oferty promocyjnej i/lub oferty próbnej są podane na stronie internetowej BookBeat w chwili rejestracji. Jeżeli subskrypcja nie zostanie anulowana przed upływem okresu próbnego, po jego zakończeniu, automatycznie zamieni się on w stałą subskrypcję miesięczną, a BookBeat pobierze od Państwa opłatę za następny miesiąc. BookBeat nie przekazuje informacji o upływie okresu próbnego. W związku z tym, odpowiadają Państwo za kontrolowanie, kiedy okres próbny dobiega końca i kiedy zostanie pobrana opłata z tytułu subskrypcji.
ChCK zaprasza do obejrzenia bajki o Chojnicach, której autorami są sami chojniczanie.
Z okazji obchodów powrotu Chojnic do ojczyzny, którą świętujemy 31 stycznia, Chojnickie Centrum Kultury przekazało nietypowy upominek dla mieszkańców naszego miasta i regionu. Bajka została napisana podczas pandemii, gdy wprowadzono pierwszy lockdown. Na początku Burmistrz dr Arseniusz Finster opowiedział o wadze wydarzenia obchodzonego ostatniego dnia stycznia.
Akcja opowieści osadzona jest w Chojnicach i ma charakter magiczno-patriotyczny. Bajkę (dodając po jednym zdaniu) napisali chojniczanie -dostęp pod adresem https://youtu.be/BV5Z0yDVqhw
Spotkanie autorskie z Agnieszką Daukszą
W dniu 8 lutego o godz. 20 00 odbędzie się spotkanie autorskie online z Agnieszką Daukszą - autorką książki: „Klub Auschwitz", które poprowadzi Joanna Gierak-Onoszko. W książce autorka opisała wspomnienia żyjących jeszcze byłych więźniów obozu, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach obozowych i życiu po obozie. Spotkanie odbędzie się na Facebooku InstytutuR (zakładka wydarzenia).
SPOTKANIE AUTORSKIE Z JĘDRZEJEM PASIERSKIM
1 lutego o godz. 19 00 odbędzie się spotkanie autorskie online z Jędrzejem Pasierskim, autorem takich książek jak: „W imię natury", „Dom bez klamek", „Roztopy" czy „Czerwony świt. Za książkę: „Roztopy" autor otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszy kryminał 2019 roku. Z Jędrzejem Pasierskim o nowej książce „Kłamczuch" rozmawiać będzie Adam Szaja. Transmisja ze spotkania odbędzie się online na Facebooku Wydawnictwa Czarne i smakksiazki.pl
SPOTKANIE AUTORSKIE Z BIRGER AMUNDSENEM
21 stycznia o godz. 18 00 odbędzie się spotkanie autorskie online z Birger Amundsenem promujące książkę: „Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie". Norweski pisarz opisał historię pobytu Haralda Soleima na Svalbardzie, trud samotnego traperskiego życia Haralda, który już za życia stał się legendą Arktyki. Transmisja ze spotkania odbędzie się online na Facebooku Wydawnictwa Czarne i Nordic Focus Festiwal.
W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ MOŻNA OTRZYMAĆ ( CO MIESIĄC) KOD LEGIMI
Na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zamieszczono informację o możliwości pozyskania przez czytelników biblioteki darmowych kodów dostępu do zasobów Legimi – polskiej wypożyczalni książek w formie elektronicznej (http://bibliotekachojnice.pl/przyjdz-do-mediateki-i-odbierz-kod-legimi/). Czytelnicy mają do dyspozycji katalog e-booków i audiobooków. Książki można wybierać spośród aktualnych hitów wydawniczych i pozycji cenionych autorów literatury obyczajowej, fantastycznej, kryminalnej, dziecięcej i młodzieżowej oraz faktu i reportaży.
Kody, uprawniające do zarejestrowania się w Legimi i korzystania z bogatej oferty nieodpłatnie i legalnie przez miesiąc, dostępne są w Mediatece (jeden z działów Miejskiej Biblioteki Publicznej). Warto skorzystać!
Wirtualny spacer po cyklu obrazów „Chmury"
Wirtualna wystawa Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego powstała z okazji 10-lecia Muzeum Janusza Trzebiatowskiego Chojnicach. „Chmury inspirują mnie, widziane z dołu są jednocześnie puchem a zarazem ogromem kropel deszczu. Ten cykl jest moim hołdem złożonym przyrodzie" - powiedział autor. Poezję autora czyta znany aktor Jerzy Trela, oprawa muzyczna towarzysząca wystawie - utwory wykonuje Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska. Wirtualna wystawę można obejrzeć na stronie: https://www.ckchojnice.pl (zakładka wystawy).
CYFROWA BIBLIOTEKA FANTASTYKI Z PYRKONEM
Zachęcam do korzystania (bezpłatnie i legalnie) z zasobów Cyfrowej Biblioteki Fantastyki z Pyrkonem, dostępnych pod adresem https://biblioteka.pyrkon.pl/
O tym, co można tam znaleźć najlepiej opowiadają jej twórcy:
Nasza biblioteka to pierwsze w Polsce miejsce tego typu skupione wyłącznie na dziełach fantastycznych i ich twórcach. Jest całkowicie darmowa i ogólnodostępna, a odnajdzie się tu każdy, kto chce w życiu mieć odrobinę fantastyczności – czy to w postaci magii, floty kosmicznej, szczypty postapokalipsy, czy przyjaznego ducha na strychu.
Pomysł na Pyrkonową Cyfrową Bibliotekę Fantastyki narodził się w czasie dyskusji o Stefanie Grabińskim – świetnym pisarzu międzywojennym, znanym z utworów grozy, nowel fantastycznych i horrorów. Jednym z prekursorów fantastyki w Polsce, dzisiaj nieco zapomnianym. Postanowiliśmy w formie audiobooków nagrać 9 jego opowiadań, aby odrobinę odkurzyć jego wizerunek i przypomnieć o nim fantastom.
Od Grabińskiego do powstania Biblioteki wcale nie było już tak daleko. Ostatecznie gdzieś musieliśmy owoc naszej pracy Wam udostępnić! Prócz słuchowiska będziecie mieli okazję zapoznać się z niepublikowanymi dotąd archiwalnymi materiałami ze spotkań z gośćmy z ubiegłych Pyrkonów, a także warsztatami przygotowanymi specjalnie na tę okazję.
Biblioteka cały czas się rozwija. Dodawane do niej są nowe treści, nagrania, audiobooki, które możecie oglądać online lub pobrać i odtworzyć bez dostępu do internetu.
W tej chwili znajdziecie w niej sekcje:
Audiobooki
Warsztaty (nie tylko) dla fantastów
Koncerty
Wywiady
Spotkania autorskie
W dniu 17.12 br. o godz. 19 00 odbędzie się spotkanie z Wojciechem Mannem i Katarzyną Kubisiowską, które poprowadzi Wojciech Bonowicz. O nowej książce „Głos" i nie tylko rozmawiać będą uczestnicy spotkania. Wydarzenie dostępne online na stronie: instytutr.pl na facebooku. Drugie spotkanie, które również odbędzie się dzisiaj, to spotkanie z Olą Synowiec - autorką książki: „Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk" oraz poradników o Meksyku. Spotkanie online rozpocznie się o godz. 18 00 na stronie https://www.bpwola.waw.pl/wydarzenia/ola-synowiec-spotkanie-autorskie-line/ dołączyć do wydarzenia można poprzez kliknięcie w podany link na stronie biblioteki.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z LAUREATKĄ LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA OLGĄ TOKARCZUK
10 grudnia o godz. 19 00 odbędzie się spotkanie autorskie online z Olgą Tokarczuk, które poprowadzi rektor Uniwersytetu Śląskiego, profesor Ryszard Koziołek. Spotkanie zorganizowane zostało w rocznicę wręczenia Literackiej Nagrody Nobla naszej pisarce, odbędzie się na Facebooku oraz kanale YouTube Fundacji Olgi Tokarczuk. Jest to wyjątkowa okazja do spotkania z pisarką.
CZY TA PANI CZYTA? - SPOTKANIE AUTORSKIE ONLINE Z MAGDALENĄ WITKIEWICZ
W dniu 9 grudnia o godz. 18 00 Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkanie autorskie online z Magdaleną Witkiewicz. Spotkanie odbędzie się na profilu Biblioteki Raczyńskich na Facebooku. Magda Sobczak poprowadzi rozmowę z autorką poczytnych powieści, która opowie m. in. o swojej nowej książce: „Listy pełne marzeń".
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu.
Wypożyczanie książek z biblioteki szkolnej ( w czasie nauki zdalnej)
Zachęcamy słuchaczy i nauczycieli do korzystania z księgozbioru biblioteki CKZiU w Chojnicach.
Po uzgodnieniu z Dyrektorem szkoły opracowano zasady udostępniania zbiorów w czasie nauki zdalnej. Czytelnik może wypożyczyć książki po uprzednim kontakcie przez e-mail z bibliotekarkami – Iloną Drobińską lub Beatą Bruską, wysyłając zapotrzebowanie na adres biblioteka@ckziuchojnice.pl
Co najmniej na 1 dzień wcześniej należy zamówić potrzebne książki. Bibliotekarki sprawdzą, czy książki są dostępne, przygotują do wypożyczenia i poinformują mailowo, w jakich godzinach można je będzie odebrać ( w bibliotece lub sekretariacie).
Zapraszamy!
SPOTKANIE AUTORSKIE ONLINE Z AŁBENĄ GRABOWSKĄ
3 grudnia o godz. 17 00 odbędzie się spotkanie z Ałbeną Grabowską - pisarką, autorką popularnej sagi Stulecie Winnych. Na spotkanie zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Spotkanie odbędzie się na platformie ClickMetting. Link do rejestracji: ZAPROSZENIE na stronie: www.wimbp.rzeszow.pl, (należy wpisać swoje imię i adres e-mail, zarejestrowane osoby otrzymają e-mailowe przypomnienie z opcją "Dołącz teraz").
Od 28 listopada Biblioteki mogą wznowić udostępnianie zbiorów w reżimie sanitarnym. Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach zaprasza czytelników od 1 grudnia br.
Serwis Legimi - wypróbuj przez miesiąc za darmo bez limitu stron!
Serwis Legimi jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać ale nie lubią dźwigać książek. Bestsellery i nowości dostępne w Twoim smartfonie, tablecie i czytniku ebooków. Możesz czytać książki gdzie i kiedy chcesz.
Czytanie z T-Mobile by Legimi to idealny pomysł nie tylko na długie, jesienne wieczory… Nielimitowany dostęp do ponad 60 tysięcy ebooków i audiobooków!
Skorzystaj z 30-dniowej darmowej oferty dostępu do zasobów Legimi lub wybierz abonament odpowiadający Twoim preferencjom czytelniczym.
Opis oferty na stronie: https://www.t-mobile.pl/c/ebooki
SPOTKANIA AUTORSKIE Z JOANNĄ BATOR I MARCELEM WOŹNIAKIEM
W dniu 26 listopada o godz. 20 00 Empik zaprasza na spotkanie autorskie online z Joanną Bator. O nowej powieści „Gorzko, gorzko" z autorką rozmawiać będzie Michał Nogaś. Interaktywna transmisja ze spotkania odbędzie się na stronie Facebook.com/empikcom.
Natomiast Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza na spotkanie z Marcelem Woźniakiem, który będzie opowiadał o Leopoldzie Trymandzie, pisarzu roku 2020. Spotkanie odbędzie się 26 listopada br. o godzinie 18:00. Spotkanie będzie emitowane na bibliotecznym kanale YouTube. Dostęp do wydarzenia na stronie www.youtube.com/bibliotekasosnowiec lub na Facebooku biblioteki: www.facebook.com/mbpsosonowiec .
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM JAKUBEM MAŁECKIM – ONLINE!
Gminna Biblioteka Publiczna w Charzykowach zaprasza w imieniu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku i DKK pomorskie na spotkanie online z Jakubem Małeckim dotyczące jego najnowszej książki "Saturnin". Rozmowę poprowadzi Karolina Osowska.
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na DKK Pomorskie.
Jakub Małecki (ur. 1982) – pisarz, autor dziewięciu książek, m.in. bestsellerowego Dygotu, Rdzy oraz Śladów, nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE. Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa oraz nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka, oraz dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Spotkanie jest finansowane ze środków Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
Link do wydarzenia na fb: https://fb.me/e/4gMYYO30E
SPOTKANIA AUTORSKIE W EMPIKU
W dniu 24 listopada o godz. 18 00 odbędzie się spotkanie autorskie online z Katarzyną Puzyńską - znaną autorką kryminałów. Autorka będzie rozmawiać o swojej nowej książce: „Śreżoga" .
Natomiast 25 listopada o godz. 20 00 odbędzie się spotkanie autorskie online z Katarzyną Bondą. Autorka będzie rozmawiać o swojej nowej książce „Miłość czyni dobrym", która jest kontynuacją książki: „Wiara, nadzieja, miłość". Interaktywne transmisje ze spotkań odbędą się na stronie Facebook.com/empikcom.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach.
Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich
Już od kilku lat organizowana jest akcja: „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach od 6 do 30 listopada br. tylko w przestrzeni wirtualnej. Zwiedzić będzie można: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Zamek Królewski w Sandomierzu. Tegoroczne zwiedzanie odbywa się pod hasłem: „Królewskie skarby znane i nieznane - odkryjmy je razem". Gościem specjalnym będzie znana aktorka Małgorzata Kożuchowska. Zaprezentowane zostaną różne ciekawostki dotyczące prezentowanych rezydencji, odbędą się webinaria i debata muzealna. Jest to wyjątkowa okazja do zapoznania się wirtualnie z przygotowanymi atrakcjami za darmo. Zachęcam do zapoznania się z tą ciekawą ofertą kulturalną (więcej na stronie www.lazienki-krolewskie.pl).
Tegoroczne spotkania z książką w wirtualnych księgarniach zostały przedłużone, potrwają do końca listopada. Literackim patronem tej edycji został Leopold Trymand. W dniach 28-30 listopada 2020 r. odbędą się konkursy dla czytelników, można będzie zapoznać się z retransmisjami spotkań autorskich i wydarzeń festiwalu (obserwuj Noc Księgarń na Facebooku). Natomiast w dniach 4-30 listopada można zapoznać się z ciekawą internetową wystawą fotografii prezentującą księgarnie na przestrzeni 120 lat. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest (w zakładce aktualności) na stronie: https:/nocksiengarn.pl.
Zachęcamy do udziału w wydarzeniu.
W dniach od 12 do 18 listopada odbędzie się II Edycja Wirtualnych Targów Książki BookTarg.
W ramach wydarzenia odbędą się spotkania z pisarzami polskimi i zagranicznymi promującymi swoje powieści: m. in. Harlan Coben „Chłopiec z lasu", Guillaume Musso „Sekretne życie pisarzy", Michał Nogaś „Z niejednej półki. Wywiady". Odbędą się tematyczne panele dyskusyjne (9 paneli) np. w panelu romantycznym spotkanie z Anną Ficner-Ogonowską, Marią Paszyńską i Beatą Majewską. W bloku filmowym wezmą udział: Wojciech Chmielarz, Vincent Severski i Igor Brejdygant (autor powieści „Szadź"). Pełen harmonogram spotkań można znaleźć na stronie booktarg.pl i na fanpage-u na portalu Facebook oraz lubimyczytać.pl. W trakcie spotkań on-line będzie można zadawać pytania. Obejrzeć nagrania z wydarzeń będzie można w dowolnym momencie, gdyż zostaną udostępnione do ponownego odtworzenia.
Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu .
INFORMACJE BIBLIOTECZNE, DOSTĘP DO LEKTUR
W związku z nauczaniem zdalnym zablokowałam w systemie bibliotecznym wysyłanie powiadomień (e-maili) przypominających o terminie zwrotu książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej. Funkcję tę przywrócę, jak wrócimy do nauczania stacjonarnego.
Biblioteki publiczne nie zostały zamknięte – można więc tam wypożyczać lektury i inne książki.
Zachęcam także do korzystania z bezpłatnego i legalnego dostępu do lektur w bibliotekach cyfrowych:
https://wolnelektury.pl/
Wolne lektury pozwalają na wyszukiwanie nie tylko utworów po autorze, epoce powstania czy gatunku, ale również pozwalają na przeszukiwanie treści pod kątem motywów literackich. Warto założyć sobie konto w bibliotece i zapisywać utwory do których chcemy wrócić. We współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie Wolne lektury udostępniają również kolekcje kilkuset obrazów i zdigitalizowanych wizerunków rzeźb, które można przeglądać wg. występujących w nich motywów.
https://lektury.gov.pl/
portal ułatwiający bezpłatne zapoznawanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych. Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające.
https://polona.pl/
POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji –zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.
VII Noc w Bibliotece
Zachęcam do przeczytania informacji o imprezach czytelniczych, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach w ramach VII Nocy w Bibliotece pn. „Spotkanie z kryminałem” - na stronie http://bibliotekachojnice.pl/.
Szczególnie polecam relację ze spotkania autorskiego z pisarzem Robertem Małeckim, które odbyło się w chojnickiej bibliotece. Rozmowa jest zarejestrowana i dostępna na YouTube pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=ZVnY7coC9QM&ab_channel=WeronikaSadowska
Robert Małecki opowiedział o początkach swojej twórczości i o uczestnictwie w kursach pisania, m.in. w szkole Maszyna do pisania Katarzyny Bondy. – „W 2012 roku wziąłem udział w pierwszych warsztatach literackich. Miałem to szczęście, że mogłem uczyć się pisać od najlepszych twórców kryminału w Polsce” – mówił. W twórczości każdego pisarza ważna jest inspiracja. Robert Małecki podkreślał, że niesamowite są inspiracje z życia. – „Są to historie, które powodują jeżenie się włosów na głowie” – stwierdził. Jak dodał, nieprawdopodobnym jest, że dorosła osoba może zniknąć bez śladu. Pisarz opowiedział między innymi, jak powstała jego najnowsza powieść „Żałobnica”.
W zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej są wszystkie książki R. Małeckiego –przypominam, ze biblioteki publiczne są czynne.
12 KSIĄŻEK W CAŁOŚCI ZA DARMO PRZEZ CAŁY LISTOPAD!
Zapraszam do udziału w ogólnopolskim projekcie Czytaj PL "Upoluj swoja książkę"
Akcja promująca czytelnictwo wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udost�