E-learningRekrutacjaOferta edukacyjnaOgłoszeniaKontakt

V Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Administracyjno – Prawnej

Opublikowano: wtorek, 05 V 2015, 11:16

V Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Administracyjno – Prawnej

   Tradycyjnie po raz piąty w Chojnicach odbyła się V Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Administracyjno-Prawnej dla Dorosłych zorganizowana przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chojnic przy współudziale Wyższej Szkoły Humanistycznej Pomerania.

  Uczestników, ich opiekunów, zaproszonych gości przywitała Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Teresa Szynwelska.

V Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Administracyjno - Prawnej

Olimpiadę zainaugurował dr Kamil Miliszewki, wykładowca na Wydziale Nauk Humanistycznych i Administracji PWSH POMERANIA, interesującym wykładem, którego temat brzmiał: „Styl – retoryka - elementy strategii kampanii wyborczej”

V Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Administracyjno - Prawnej

   Tegoroczna Olimpiada odbyła się pod znakiem wyborów. Począwszy od  2014 roku wybory w naszym kraju regulowane są Kodeksem wyborczym (ustawa z dnia 05 stycznia 2011r, Dz.U.2011, poz.Nr21, poz.poz.112), który obowiązuje od sierpnia 2011r. Po raz pierwszy w oparciu o uregulowania nowego kodeksu wyborczego przeprowadzono wybory samorządowe w 2014 następnie wybory do Parlamentu Europejskiego – w dniu 25 maja 2014r i kolejne wybory prezydenckie, które odbędą się 10 maja 2015r.

   I Etap Szkolny Olimpiady odbył się 7 marca 2015 w szkołach, które zadeklarowały chęć udziału w olimpijskich zmaganiach.

Na tym etapie wyłoniono uczestników II etapu - Centralnego, do którego ostatecznie przystąpiło łącznie 35 słuchaczy z 11 placówek kształcenia dorosłych:

 1. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Człuchowie - 3 słuchaczki,
 2. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chojnicach - 3 słuchaczki,
 3. Centrum Kształcenia Ustawicznego i Ekonomicznego w Chorzowie - 2 słuchaczki,
 4. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdańsku - 3 słuchaczki,
 5. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu - 3 słuchaczki,
 6. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Inowrocławiu - 3 słuchaczy,
 7. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze - 3 słuchaczki,
 8. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie - 3 słuchaczki,
 9. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim - 5 słuchaczy,
 10. Środkowopomorskie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Słupsku - 3 słuchaczy,
 11. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu - 4 słuchaczki.

   Przebieg etapu centralnego obejmował dwie części:

 • test zawierający 40 pytań zamkniętych,
 • esej na temat „ Realizacja demokratycznych praw obywateli poprzez czynne i bierne prawo wyborcze”.

V Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Administracyjno - Prawnej

   Po obiedzie, uczestnicy udali się do Charzyków, gdzie mieli okazję podziwiać piękno okolic w trakcie przejażdżki stateczkiem „TUR” po jeziorze Charzykowskim, następnie udali się autokarem do miejscowości Małeswornegacie w okolice mostu zwodzonego. Wycieczkę uatrakcyjnili ciekawym wykładem na temat pochodzenia okolicznych jezior, ukształtowania terenu i historii regionu nauczyciele: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chojnicach i Gimnazjum Nr 3 w Chojnicach.

Ogłoszenie wyników Olimpiady odbyło się po powrocie grupy z wycieczki. Komisja wyłoniła zwycięzców, nagrodzono miejsca od I do V:

I miejsce zajęła słuchaczka z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim – zdobywając nagrodę ufundowaną przez europosła Jarosława Wałęsę w postaci wyjazdu połączonego z pięciodniowym pobytem w Brukseli i ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego, oraz drukarkę do zdjęć ufundowaną przez Firmę KOMNET z Chojnic.

II miejsce zajęła słuchaczka z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chojnicach z nagrodą w postaci promesy ufundowanej przez Wyższą Szkołę Humanistyczną "Pomerania", oraz tablet i nagrodę książkową.

III miejsce zajęła słuchaczka z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie otrzymując nagrodę w postaci czytnika e-booków i nagrodę książkową.

IV miejsce zajęła słuchaczka z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie otrzymując nagrodę w postaci dysku zewnętrznego do komputera i nagrodę książkową.

V miejsce zajęła słuchaczka z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu otrzymując nagrodę w postaci dysku zewnętrznego do komputera.

   Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali atrakcyjne materiały promocyjne z naszego regionu przygotowane przez Dyrekcję Parku Narodowego Bory Tucholskie, Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz Promocję Regionu Chojnickiego. Każdy z uczestników olimpiady oraz ich opiekunowie otrzymali dodatkowo upominek w postaci produktu regionalnego – pięknie zapakowanego słoiczka z zawartością żurawiny, wyprodukowanej w Zakładzie Produkcji Spożywczej Stefana Skwierawskiego w Brusach i przez niego ufundowany. Dla dyrektorów szkół reprezentowanych przez uczestników Olimpiady przekazano zestawy 5-tomowe „ Dzieje Chojnic i okolic” oraz albumy. Niewątpliwą atrakcją tegorocznego spotkania, podobnie jak w ubiegłym roku, był rejs stateczkiem „TUR” po akwenie jez. Charzykowskiego, którą zapewnił nam właściciel stateczku Pan Dariusz Gańcza.

V Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Administracyjno - Prawnej

Zmęczeni, ale szczęśliwi wszyscy udali się w drogę powrotną wyrażając nadzieję, że w przyszłym roku, przynajmniej niektórzy z uczestników, wrócą do nas na kolejną edycję naszej olimpiady.© Copyright 2011 - 2021 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chojnicach